Deklaracja dostępności
Gminna Biblioteka Publiczna w Pysznicy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony www.bibliotek.pysznica.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego
- W części filmów nie ma napisów;
- Część pól formularza kontaktowego ma etykiety niepowiązane z polami. W razie problemów, możesz kontaktować się z nami, pisząc także na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas.
Nadmierne koszty
„Wirtualny spacer” nie jest dostępny cyfrowo. Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty. Oceniliśmy to na podstawie Analizy kosztów dostępności cyfrowej funkcji wirtualnego spaceru.
Treści nieobjęte przepisami
- Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej
Planujemy przed końcem 2025 zlikwidować błędy dostępności cyfrowej o których mowa powyżej.
Skróty klawiszowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Joanna Sztaba — mejlowo
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do Dyrekcji naszej biblioteki:
- Joanna Sztaba — Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy,
- Adres: ul. Wolności 277, 37-403 Pysznica,
- email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Aplikacje mobilne
Gminna Biblioteka Publiczna w Pysznicy nie posiada aplikacji mobilnych
Dostępność architektoniczna
Budynek z siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy ul. Wolności 277
Gminna Biblioteka Publiczna w Pysznicy ma swą siedzibę na parterze budynku. Prowadzi do niej wejście główne z ul. Wolności. Do wnętrza budynku wchodzi się przez otwierane ręcznie szklane drzwi. Po prawej stronie schodów do budynku umiejscowiony jest podjazd z poręczą dla osób poruszających się na wózku oraz zamontowany jest dzwonek z napisem BIBLIOTEKA. Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do wiatrołapu i właściwych pomieszczeń biblioteki. Sala spotkań, wypożyczalnia, sala komputerowa z czytelnią i inne pomieszczenia zajmowane przez bibliotekę są dostępne i pozbawione barier architektonicznych.
Budynek w którym znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna w Pysznicy jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Kontrastowo są oznaczone piktogramy informujące o drogach ewakuacyjnych. W Bibliotece nie ma systemu informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych. Budynek posiada parking dla petentów z wyznaczonymi i oznakowanymi dwoma miejscami dla niepełnosprawnych. Na terenie budynku w którym ma siedzibę Biblioteka istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem; nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
W budynku użytkowanym przez bibliotekę znajduje się 1 toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Filia w Jastkowicach przy ul. Armii Krajowej 18
Budynek piętrowy posiadający podjazd dla osób niepełnosprawnych. Filia biblioteki zajmuje pomieszczenia na piętrze. Lokal biblioteki nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Istnieje natomiast możliwość użycia dzwonka z napisem BIBLIOTEKA przy drzwiach wejściowych, dzięki czemu osoba niepełnosprawna, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich w łatwy sposób mogą wezwać pracownika, który udzieli pomocy oraz wypożyczy potrzebne materiały. Na terenie filii istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. W Bibliotece nie ma systemu informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych. Przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Filia w Kłyżowie przy ul. Mickiewicza 46
Budynek piętrowy posiadający podjazd dla osób niepełnosprawnych. Filia biblioteki zajmuje pomieszczenia na piętrze. Lokal biblioteki nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Istnieje natomiast możliwość użycia dzwonka z napisem BIBLIOTEKA umieszczonego w korytarzu, dzięki czemu osoba niepełnosprawna, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich w łatwy sposób mogą wezwać pracownika, który udzieli pomocy oraz wypożyczy potrzebne materiały. Na terenie filii istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. W Bibliotece nie ma systemu informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych. Przy budynku nie ma wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Wszyscy pracownicy pierwszego kontaktu zostali przeszkoleni z zasad obsługi klienta z niepełnosprawnością.
W budynkach nie ma pętli indukcyjnych.