W dniu 30 maja 2023r. uczestnicy spotkań Klubu Seniora działającego przy bibliotece wraz z czytelnikami w wieku senioralnym z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy oraz filii w Jastkowicach i Kłyżowie wyruszyli na wycieczkę „Szlakiem Jana Kochanowskiego” do Czarnolasu i Zwolenia.
Głównym punktem zwiedzania był Czarnolas - miejsce, w którym żył i tworzył najwybitniejszy poeta epoki renesansu. Znajduje się tam Muzeum Jana Kochanowskiego, które mieści się w dworze otoczonym pięknym parkiem lipowym. Jest on rekonstrukcją siedziby rodu, gdyż oryginalny drewniany budynek spłonął w 1720 roku. Przed dworkiem znajduje się pomnik poety z brązu. Seniorzy zwiedzili również zabytkową, neogotycką kaplicę, w której wysłuchali muzyki charakterystycznej dla epoki odrodzenia.
Po obejrzeniu eksponatów w muzeum, uczestnicy wycieczki udali się na spacer po parku. W miejscu gdzie rosła słynna lipa - drzewo poezji czarnoleskiej, wspomniane w utworach poety, stoi pamiątkowy obelisk i symboliczny grób ukochanej córki Urszulki.
Kolejnym punktem wycieczki był Zwoleń, gdzie Seniorzy zwiedzili Muzeum Regionalne, które mieści się w budynku starej plebanii. Miejsce pamięci o poecie, posiada w swych zbiorach cenne przedmioty sakralne, historyczne i regionalne przekazane przez Fundację Rodziny Kochanowskich, prywatnych kolekcjonerów i parafian. Wśród najcenniejszych eksponatów i zabytków znajduje się barokowy ornat z herbem rodu, oraz kielich z 1661 roku ofiarowany zwoleńskiemu kościołowi przez bratanka poety, Hieronima. Na jednej ze ścian znajduje się drzewo rodowe rodziny Kochanowskich.
W Zwoleniu uczestnicy wycieczki zwiedzili także XVI wieczną Nekropolię Rodu Kochanowskich, mieszczącą się w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie Jan z Czarnolasu pełnił funkcję proboszcza. Pod ufundowaną przez Kochanowskich kaplicą znajduje się ich rodzinna krypta grobowa, w której pochowany został poeta.
Następnie Seniorzy udali się spacerkiem do parku w centrum Zwolenia na Plac Jana Kochanowskiego, gdzie znajduje się pomnik poety, fotel w stylu renesansowym, na którym można przysiąść, oraz posąg jego przedwcześnie zmarłej córki Urszulki.
Wyjazd okazał się dla uczestników wycieczki cenną lekcją historii o rodzinie Jana Kochanowskiego. Seniorzy z sentymentem poprzypominali sobie teksty fraszek, trenów, pieśni, które trwale zapisały się w ich pamięci.
Wycieczka została zorganizowana w ramach programu profilaktycznego „Biblioteka - Bezpieczna przystań” ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Pysznica.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy wraz ze wszystkimi uczestnikami wycieczki składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Pysznica Panu Łukaszowi Bajgierowiczowi za sfinansowanie wyprawy do Czarnolasu i Zwolenia, która na długo pozostanie w pamięci Seniorów.