Warsztaty zielarskie w Klubie Seniora

W sierpniu i wrześniu  2024 roku seniorzy Klubu „Złoty Kasztan” uczestniczyli w ramach programu profilaktycznego „ Biblioteka receptą na szczęście” w cyklu spotkań poświęconych warsztatom zielarskim.

Zajęcia poprowadzone przez Panią Annę  Witkowską –Paleń pozwoliły poznać uczestnikom spotkań kilkanaście powszechnie występujących w Polsce ziół wraz ze sposobami ich wykorzystania w kuchni jako aromatyczne przyprawy oraz do celów zdrowotnych.

Seniorzy zapoznali się z zasadami zbierania i suszenia ziół. Następnie pod okiem specjalisty po cennej dawce wiedzy klubowicze wspólnie wykonali syrop z nawłoci z dodatkiem miodu.

W Polsce nawłoć pospolita występuje na terenie całego kraju, masowo rośnie w pobliżu pól, w lasach oraz na suchych łąkach.  Syrop z nawłoci to cenny środek przeciwzapalny,  dezynfekujący i moczopędny. Pachnącym elementem spotkania były wypełnione aromatyczną lawendą woreczki wykonane przez klubowiczów.

Wiedzę zdobytą podczas warsztatów seniorzy wykorzystali podczas letnich spacerów na łonie natury zbierając samodzielnie rośliny, które następnie wykorzystali w tworzeniu zielników, które były tematem kolejnego spotkania, jak również wzbogacając nimi własną ziołową apteczkę.

Podczas drugiej zielarskiej wizyty w bibliotece uczestnicy warsztatów zapoznali się z tajnikami tworzenia zielnika. Z wcześniej nazbieranych i zasuszonych roślin zostały przez nich stworzone zielniki zawierające cenne informacje z opisami oraz właściwościami ziół. Ta forma rozrywki świetnie sprawdziła się jako praca zespołowa. Okazało się, że tworzenie zielników to świetny sprawdzian znajomości ziół i ich zastosowania.

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Witkowskiej – Paleń za przeprowadzenie warsztatów oraz wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniach.

W miesiącu sierpniu w bibliotece w Pysznicy została zorganizowana pachnąca ziołami ekspozycja świeżych roślin leczniczych:  „Zioła, ziółka i zielniki”. Towarzyszyła jej wystawa książek i zielników dotyczących ziół i ziołolecznictwa znajdujących się w zbiorach naszych bibliotek.