12 maja 2025 roku, w ramach Tygodnia Bibliotek, w naszych placówkach odbyły się spotkania autorskie z Marcinem Koziołem – pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, autorem popularnej serii „Detektywi na kółkach”, który w swoich książkach łączy przygodę z wiedzą, zachęcając młodych czytelników do odkrywania świata i rozwijania swoich pasji.
W bibliotekach w Pysznicy i Kłyżowie spotkania odbyły się pod hasłem: „Spotkanie z lekturą. Skrzynia Władcy Piorunów, Nikola Tesla i elektryzująca nauka”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas V i VI z Publicznych Szkół Podstawowych w Pysznicy, Kłyżowie i Krzakach.
Autor podczas multimedialnej prezentacji przybliżył uczestnikom spotkań głównych bohaterów swojej książki – czternastoletnią Julkę, która marzy by zostać odkrywcą i detektywem, Toma, chłopca posiadającego zdolność synestezji (rzadkiego i prawdziwego zjawiska polegającego na łączeniu zmysłów), oraz Spajka – psa asystującego, wiernego towarzysza przygód młodych detektywów.
Marcin Kozioł opowiadał również o postaci Nikoli Tesli – genialnego wynalazcy, którego życie i odkrycia, choć momentami wydają się niemal fantastyczne, wydarzyły się naprawdę. Pokazując ciekawe urządzenia i przeprowadzając proste eksperymenty, autor udowodnił, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego – wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i ciekawość świata.
Tematem spotkania w bibliotece w Jastkowicach była „Szalona historia komputerów i gier komputerowych! (...i jak się od nich nie uzależnić)”. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy VII z miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej.
Autor w ciekawy i przystępny sposób opowiedział młodzieży o rozwoju technologii komputerowej – od pierwszych maszyn obliczeniowych aż po współczesne komputery i gry.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in., że pierwsze komputery istniały jeszcze przed wynalezieniem elektryczności – przykładem może być mechaniczny kalkulator skonstruowany przez Pascala w XVII wieku czy późniejsza maszyna analityczna stworzona przez Charlesa Babbage’a. Poznali także ciekawostkę z historii gier – pierwszą grę komputerową „Tennis for Two”, która została stworzona w latach pięćdziesiątych XX wieku i była wyświetlana na ekranie oscyloskopu.
Pan Marcin zaprezentował również oryginalny, wciąż działający komputer Commodore 64 z lat 80., dzięki czemu uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy, jak wyglądały gry i systemy sprzed czterech dekad.
Spotkanie dostarczyło uczestnikom nie tylko wielu ciekawostek z zakresu historii i rozwoju technologii, lecz także stało się okazją do zastanowienia się nad świadomym korzystaniem z urządzeń cyfrowych oraz zagrożeniami, jakie niesie ze sobą uzależnienie od gier komputerowych.
Autor odpowiadał również na pytania publiczności. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że napisał i opublikował swoją pierwszą książkę (dla fanów) komputerów mając piętnaście lat. Jako szesnastolatek (i pierwszy Polak) został stypendystą szkockiej uczelni Gordonstoun – będącej pierwowzorem magicznego Hogwartu.
Na zakończenie nastąpiła miła część imprezy, czyli rozdawanie imiennych autografów na specjalnie przygotowanych pamiątkowych kartach oraz książkach autora.
Spotkania były fascynującą podróżą do świata nauki, historii i niezwykłych postaci. Dostarczyły młodzieży dużo radości i na pewno zachęciły do przeczytania książek pisarza.