Filia Kłyżów

Relacja z zajęć wakacyjnych w bibliotece w Kłyżowie

Od 29 lipca do 2 sierpnia 2024r w bibliotece w Kłyżowie odbywały się zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 7-11 lat. Spotkania miały na celu rozwijanie kreatywności, wyobraźni oraz promocję czytelnictwa wśród najmłodszych.

Codziennie dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu książki Katherine Applegate pt. "Drzewo życzeń", co wprowadzało je w magiczny świat literatury.

Pierwszy dzień, poniedziałek, był dniem kreatywności. Dzieci wzięły udział w warsztatach malowania kamieni, gdzie mogły puścić wodze fantazji i stworzyć swoje małe dzieła sztuki.

We wtorek odwiedził nas pan Adam Żelazko, który poprowadził warsztaty garncarskie.
Każde dziecko miało okazję usiąść przy kole garncarskim i uformować własne naczynie, co dostarczyło im wiele radości i satysfakcji. Ponadto dzieci wiele dowiedziały się od pana Adama o jego unikatowym zawodzie, o dawnych zwyczajach oraz o tym, co jest potrzebne aby stworzyć własny warsztat garncarski.

Środa upłynęła pod znakiem ruchu i zabawy na świeżym powietrzu. Na boisku odbył się piknik, podczas którego dzieci bawiły się chustą animacyjną, grały w piłkę nożną, brały udział w wyścigach drużyn oraz w innych wesołych zabawach.

Czwartek był dniem kina – nasza grupa miała przyjemność wybrać się na seans filmowy pt. "Był sobie kot". Dzieci były zachwycone historią, która nie tylko dostarczyła im mnóstwo radości, ale także uczyła wartości przyjaźni, odwagi i lojalności. Po seansie mieliśmy okazję porozmawiać o wrażeniach z filmu, co pozwoliło dzieciom podzielić się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami.

Ostatni dzień zajęć rozpoczęliśmy od czytania i rozmowy na temat książki „Drzewo życzeń”, która okazała się bardzo mądrą, ciepłą i wzruszającą historią o inności i tolerancji. Podsumowaniem tej części zajęć literackich było wykonanie Bibliotecznego Drzewa Życzeń. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonały pamiątki wakacyjne – kolorowe zawieszki do pokoju wykonane z papierowych piór. Do ich ozdabiania używaliśmy mazaków, dzięki czemu każde dzieło było wyjątkowe i oryginalne. Podczas zajęć panowała miła i twórcza atmosfera. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i zaangażowaniem, a efekty ich pracy były naprawdę imponujące. Na zakończenie, każde dziecko zabrało swoją ozdobę jako pamiątkę z wakacyjnej przygody w bibliotece.

Cały tydzień dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, które nie tylko dostarczyły im wiele radości, ale również rozbudziły zainteresowanie literaturą i pokazały, że czas spędzony w bibliotece może być bardzo ciekawy.