„Moc bibliotek” w Jastkowicach

Noc Bibliotek to ogólnopolskie wydarzenie, promujące czytelnictwo oraz biblioteki  jako miejsce spotkań z kulturą.

Za nami X edycja tej ogólnopolskiej akcji, której hasło brzmiało „Moc bibliotek”.  Biblioteka w  Jastkowicach w tym dniu przygotowała wiele atrakcji dla klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Wydarzenie  rozpoczęło się wieczorem i trwało do późnych godzin nocnych.

W pierwszej części spotkania  młodzi czytelnicy wzięli udział w przygotowanym dla nich literackim escape roomie, którego celem było odnalezienie skarbu. Klubowicze wcielili się w role detektywów i wyruszyli  w podróż literackim szlakiem, gdzie po drodze czekało na nich wiele zadań i zagadek, które trzeba było rozwiązać aby osiągnąć cel. Jednym z zadań było rozegranie meczu  Quidditcha , czyli magicznej rozgrywki przy użyciu mioteł ze znanej  z serii książek o  Harrym Potterze. Nie sprawiło im to wiele trudności i z wszystkimi wyzwaniami świetnie sobie poradzili. Wykazali się wielką determinacją oraz świetną  znajomością literatury dzięki czemu poradzili sobie w odnajdywaniu  wskazówek ukrytych na stronach książek, wyszukiwaniu zagubionych przedmiotów oraz odczytywaniu haseł.

W trakcie zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Jedną z niespodzianek jaka na nich czekała były koraliki do wykonania bransoletek przyjaźni.  Klubowicze stworzyli piękne ozdoby na rękę dla siebie, a także z myślą o sprezentowaniu najbliższym.

Kolejną atrakcją było karaoke. Dzieci chętnie śpiewały znane im piosenki  polskich wykonawców z bajek.

Noc Bibliotek zakończyła się projekcją filmu „ Mój brat ściga dinozaury”. Była to ekranizacja książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule. Ujmująca opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni, ale też o niepełnosprawności z nutką humoru i morałem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Dziękujemy uczestnikom  za wspólnie spędzony wieczór i przeżycie niesamowitych wrażeń podczas tegorocznej Nocy Bibliotek i już dziś zapraszamy na kolejną Noc Bibliotek.