Licznik odwiedzin

nowosci

 

 

logo mkidn 1263

bn poz

nprc

 

Zakup nowości wydawniczych

w 2018 r. zrealizowano

ze środków finansowych

Ministra Kultury

i Dziedzictwa Narodowego

w ramach Narodowego Programu

Rozwoju Czytelnictwa


Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek w Pysznicy

01Agnieszka Frączek i „Słonie na spadochronie” w Pysznicy.

Autorka zdradziła dzieciom, skąd czerpie pomysły i kto najbardziej przeszkadza jej w pisaniu.

W czasie Tygodnia Bibliotek 14 maja 2013 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy oraz Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie naszą miejscowość odwiedziła znana autorka książek dla dzieci , leksykograf i germanistka – Agnieszka Frączek. Na spotkanie z autorką przyszli uczniowie klas zerowych i pierwszych Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Pysznicy. Pisarka bardzo szybko nawiązała świetny kontakt z dziećmi, dzięki czemu spotkanie obfitowało w zabawne opowieści pani Agnieszki, zagadki językowe, ciekawe pytania dzieci i odpowiedzi autorki.

Mali czytelnicy dowiedzieli się od pisarki , że homofony czy homonimy wcale nie muszą być trudne i nudne a wręcz przeciwnie, można się nimi wspaniale bawić i przy okazji uczyć. Przyjemne z pożytecznym połączyła również Agnieszka Frączek w bajce „Kanapka i innych wierszy kapka”, którą zaprezentowała na spotkaniu. Dzieci zastanawiały się nad wyrazami wieloznacznymi, których w języku polskim jest bardzo dużo. Autorka pytała je co to jest kawka? Napój czy ptak z dziobem i skrzydłami? A pączek? Czy wszystkie pączki są słodkie i polane lukrem? Do czego służy kanapka? Jedzenia czy siedzenia?
Autorka nie tylko zdradziła dzieciom, że w pisaniu bajeczek najbardziej przeszkadzają jej wszędobylskie koty, ale także zaprezentowała fragment swojej książki poświęconej tym domowym zwierzakom pt. „Kotostrofy”


Ja w takich warunkach pracować nie mogę!
Ktoś znowu do kawy wpakował mi nogę!

Na biurko mi wskoczył,
Dumnie po nim kroczy,
Biało-czarną kitą
Zasłania monitor…

Ja w takich warunkach pracować nie mogę!
Czy on by się nie mógł udać na podłogę?


To nie jedyna próbka twórczości jaką zaprezentowała dzieciom Agnieszka Frączek. Autorka przeczytała małym słuchaczom także wiersz „Słonie na spadochronie” z książeczki pt. „Zielono mi”, a zrobiła to tak umiejętnie, że dzieci reagowały salwami śmiechu.
Pisarka przedstawiła także swoją najnowszą książkę pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Mówiła dzieciom o licznych zabawnych perypetiach i „bzikach” małego Julka, zwróciła szczególną uwagę na fakt, że w obrębie nieprzeciętnych zainteresowań Julka znalazł się właśnie język polski, którym do końca życia posługiwał się z wielką finezją, sprawiając przy tym radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Agnieszka Frączek opowiedziała małym słuchaczom o tym, jak wygląda proces wydawniczy książki, ile osób jest zaangażowanych w dostarczenie gotowej bajki dzieciom. Pokazała, że na książkę składa się praca wielu ludzi.
Podczas przesympatycznego spotkania, dzieci dawały się „nabijać w butelkę”, „robić w konia” i „wpuszczać w maliny”.
Autorka wręczyła również nagrody książkowe uczestnikom konkursu plastycznego pt. „W krainie bajek Agnieszki Frączek”. Laureatami zostali: Julia Drozdowska – I miejsce, Ola Biernat – II miejsce, Karolina Rostek – III miejsce oraz Ada Gotkowska i Marcin Rostek – wyróżnienia.
Na koniec mali miłośnicy literatury otrzymali pamiątkowe autografy z imienną dedykacją autorki, złożone na książeczkach, lub pamiątkowych kartach okolicznościowych.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki – projektu Instytutu Książki.


Joanna Sztaba


01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 


dkk logopolona baner 06a
 
 Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl