w 2020 r. zrealizowano

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Drukuj Email
czwartek, 22 kwietnia 2021 09:11

dzienksiazki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, Czytelników i czytelnictwa. Zostało ono ustanowione w 1959 roku przez UNESCO, a w Polsce oficjalnie jest obchodzone od 2008 r. Data ta jest symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica śmierci i urodzin wielu wybitnych pisarzy m.in. Miguela de Cervantesa i Williama Szekspira.

Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. Zwyczaj ten jest związany z obchodzonym w tym dniu świętem patrona Katalonii, kolor kwiatu symbolizuje krew smoka pokonanego przez Świętego Jerzego.
A może warto w tym dniu odwiedzić nasze biblioteki i wypożyczyć nową, ciekawą książkę?

pysznica jastkowice klyzow